Mexiko, Belize, Guatemala

Vítajte na zájazde Mexiko, Belize, Guatemala, ktoré je dokonalým spojením relaxu a poznaním mayskej Práve podľa Tikalu natočil Mel Gibson neslávne známy film Apocalypto. Chrámy krásne z každého uhla. /uploads/galleries/7517/guatemala.jpg Dáte prednosť moru alebo jednému zo 4 bazénov? Oddychujte! Relaxujte! Užívajte si život! All inclusi Kto sa kúpal v Karibiku, už sa nechce kúpať nikde inde. Mexiko je čarovné, farebné a voňavé. Na úvodný oddych Vám odporúčame upgradnúť si štandard ubytovania na luxusný hotel Paradisus, v ktoro Luxusný hotel Paradisus sa nachádza priamo na najznámejšej mexickej pláži, rovno oproti centru Aquaw Stravovanie v hoteli Paradisus je na vysokej úrovni. Foto: Paradisus Cancun Paradisus je od roku 2006 oceňovaný prestížnou cenou Four Diamonds. Oddych pre náročného klienta. 
f Len vy, tyrkysové more a šnorchel. Hotel Royal Solaris je v základnej cene tohto krásneho zájazdu a nachádza sa taktiež v hotelovej zón Pláž pred hotelom Royal Solaris. Čarovný Karibik na dotyk. Dobrý výber, all inclusive funguje a dobr Hotel Royal Solaris je trochu „vybývaný“ a človek zvyknutý na novučičké hotely tu bude sklamaný. Cen Západ slnka v Cancúne. Našli sme ďalší raj na zemi? 
foto: Ľubor Kučera - BUBO Zaslúžený oddych na čarovnom pobreží. Pozor na vlny, ktoré môžu byť niekedy vysoké. Exkluzívny hotel Mayakoba Rosewood Resort na Mayskej riviére je výborná voľba pre veľmi náročného kl Je to jeden z najväčších a najdlhšie pôsobiacich rezortov na Mayskej riviére. Spoľahlivá značka. Jeh Luxusné reštaurácie v rezorte Rosewood Mayakoba BUBO prémium hotel potešia každého správneho gurmána Súčasťou hotela Rosewood je dokonca aj takáto škola varenia. foto: Rosewood Mayakoba Tyrkysové more pre nás či Vaše ratolesti bude dokonalým oddychom. Lagúna Nichupte a Karibské more. Užívajte si život a voľný program. Deň pred začiatkom poznávacej ča Ešte počas úvodného oddychu na pláži je možnosť fakultatívneho výletu k Chichen Itzá. Objednávka mož Legendárna a tajomná Kukulkánová pyramída je stredobodom pozornosti rozsiahleho archeologického nále Po vyzdvihnutí z hotelov sa poberieme s BUBO sprievodcom na juh a naša prvá zastávka, ešte pred vstu Belize je jedna z najmenších krajín regiónu Strednej Ameriky, duchovne karibská a historicky mayská. Krajina bola pomenovaná ako Britský Honduras. V roku 1973 sa názov zmenil na Belize a v roku 1981 vy Kto ma rád bizár krajiny, Belize bude pre neho. Totálne neturistická destinácia, kde vraj nič nie je V Belize uvidíme úplne iné tváre, ktoré majú aj európske, aj jamajské črty. Mennoniti, potomkovia Ma V prípade pekného počasia sa fakultatívne vyberieme na ostrov Caye Caulker. Karibský raj. foto: Alen Táto krajina má svoj vlastný život. Jej uvoľnených ľudí len tak niečo nerozhodí. Žijú si svojím poko V Belize city je dokonca zaujímavá ZOO, v ktorej môžete vidieť zvieratá divokej prírody Belize vráta Tento zájazd je dokonale vhodný aj pre Vaše ratolesti. Farby, vône, zvuky sú neopísateľne 100x lepši Farebné Belize city má okolo 70 000 obyvateľov, čo v porovnaní so slovenskými mestami môžeme hovoriť Prvý kontakt s mayskou kultúrou bude nezabudnuteľným. Po ceste do Guatemaly zastavujeme pri rieke Mo Stačí sa obzrieť a z vrchu pyramídy vidieť obe krajiny Belize aj Guatemala.  Terén je pomerne hornat Aj tu je jedna stavba dominantná, El Castillo. Toto mesto žilo asi o jedno cele storočie dlhšie než Aj tváre domácich patria ku krásnym zážitkom z tejto cesty. Mesto Tikal bolo založené a obývané už od 2000 rokov p.n.l. a zachovalo sa tu niekoľko tisíc stavieb Toto mesto je tak veľké, že po vstupe do areálu idete ešte 20 minút autobusom. Keď Tikal dosiahol sv Pri prechádzke v areáli máte pocit, že ste sa ocitli v pralese a vo filme Indiana Jones. Krátke mays Krajiny Strednej Ameriky, ktoré na tejto ceste navštevujeme, sú fotogenické, voňavé a exotické. Každ
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1333581
Cena od: 3 680 €
Príplatky od: 584 €
Exotika
Pobytovo-poznávacie
Kombinované pobyty

Výber termínu

28.07.2024 13 dní Last Minute 4 378 € +584 € odlet: Viedeň letecká
11.10.2024 13 dní First Minute 3 680 € +584 € odlet: Viedeň letecká
25.01.2025 13 dní First Minute 3 680 € +584 € odlet: Viedeň letecká
28.02.2025 13 dní First Minute 3 680 € +584 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Tri stredoamerické krajiny, štedrý priestor na užívanie si krásneho Karibiku, famózne mayské pamiatky a pestré poznávanie na malom území. Dokonalá kombinácia, ktorá naplní všetky vaše predstavy. More a pláž v Cancúne sú ako z tej najkrajšej pohľadnice. Nad morom sa týči stará pyramída, v dierach v zemi je priezračná voda, v ktorej sa dá kúpať, černošské Belize hrá všetkými farbami a v Guatemale sa týči jedna z najznámejších pyramíd na svete ukrytá v zelenej džungli.

1. deň:
Odlet z Európy s kvalitnými overenými spoločnosťami a ešte v ten istý deň prílet do svetoznámeho legendárneho Cancúnu na pobreží Karibiku. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu za „veľkú mláku“ chce užiť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj Vy a na tento let sa budete tešiť. Večer pristávame v najznámejšom turistickom centre sveta. Vítajte v Cancúne na polostrove Yucatán. Po prílete Vás očakáva nás CK miestny sprievodca, ktorý Vás odvezie do all inclusive hotela na pláži podľa Vášho výberu. V ponuke doplnkových služieb sú aj rôzne luxusné aj elitné hotely, ktoré CK vrelo odporúča. Výber je na Vás. Corona už čaká v bare, pôjdete? Mexiko je najväčšia krajina Strednej Ameriky a má neskutočnú iskru. V rámci all inclusive služieb sa nebojte ochutnať miestne mexické gastronomické špeciality. Pripravte sa na chili, lahodné vône a chute. Poznávací program začne o niekoľko dní. Dovtedy oddychujte a zabudnite na starosti, na nepriateľov, na prácu, na všetko čo Vás trápi. Užívajte si život! Zaslúžili ste si to. Viva Mexico!

2. deň:
Aklimatizácia teplým slnkom, bielym pieskom a tyrkysovým morom. Oddych na plážach Karibiku. Zoznámte sa s rezortom, ktorý má niekoľko reštaurácií, barov, bazénov, fitness a animačné programy. Milí, ústretoví anglicky hovoriaci personál Vám vždy rád poradí. Oddychujete! Máte záujem o návštevu centra Cancúnu a prvé nákupy? Ak ste si vybrali hotel v hotelovej zóne Cancunu, tak centrum mesta je vzdialené približne 15-20 minút jazdy taxíkom. Počas dňa môžete využiť taxi alebo miestnu autobusovú linku, kde jednosmerná jazda stojí iba niečo kolo 0,50 EUR. Autentický zážitok, ktorý stojí za to. Personál hotela Vás vždy veľmi rád a ochotne nasmeruje. 

3. deň:
Relax all inclusive. Pred odchodom na zájazd je možnosť doobjednať si ešte fakultatívny výlet do archeologickej zóny CHICHEN ITZA  - jeden zo 7 novodobých divov sveta. Je to jedno z najznámejších maysko-toltéckych miest zo 4. storočia nášho letopočtu, opustené (neznáme prečo) asi okolo roku 1250. Patrí k pamiatkam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Obetná studňa, Chacmool - strážcovia sveta bohov, najväčšie ihrisko na loptovú hru a magická Kukulkánova pyramída. Chichen Itzá bezpochyby patrí k najlepšie udržiavaným a najrozsiahlejším komplexom. Chichcen Itzá bolo zvolené za jeden zo 7 novodobých divov sveta, v magický dátum 7.7.2007, v Lisabone. Do hlasovania sa zapojilo 100 miliónov ľudí po celom svete. Objednávka možná vopred pred odchodom na zájazd. V cene celodenného fakultatívneho výletu je spiatočná doprava a vstupné do archeologickej zóny. Odporúčame zobrať si ochranu proti slnku, vodu a hotovosť. Na mieste sú toalety, veľké množstvo suvenírov (ktoré by sa tu akoby zliali z celého Mexika) a aj stravovacie zariadenia, ktoré nemajú však platobný terminál (!). CK Vám túto návštevu odporúča.

4. deň:
Relax all inclusive.

5. deň:
Relax all inclusive.

6. deň:
Relax all inclusive

7. deň:
Relax all inclusive. V tento deň Vás bude kontaktovať CK sprievodca ohľadom vyzdvihnutia z hotela a začiatku poznávacej časti programu. Pomaly balíme a užívame si ešte posledné chvíle na pláži. 

8. deň:
Ráno nás čaká jediná pyramída na brehu mora, TULUM a začneme našu mayskú exkurziu. Mexické Tulum patrí medzi naše obľúbené výlety v rámci Mexika aj na iných zájazdoch. Hneď pod pyramídou dole je teplé Karibské more s peknou plážou. Pyramída v Tulume je asi najfotogenickejšou pyramídou na Yucatáne. Bola jednou z mála, ktorú dokonca ešte aj Španieli videli fungovať v priamom prenose. Tulum ako významné obchodné centrum sa nachádzalo okolo 140 km od Cancunu, dakedy bezvýznamnej rybárskej dediny. Je to jediná pyramída, ktorá je prístupná nachádzajúca sa priamo na karibskej pláži. Všetko, vrátane bohatej histórie, si vysvetlíme a ukážeme na mieste. Povieme si aj o cenote. Mayovia cenoty používali nielen ako zdroj pitnej vody, ale aj ako obetné studne. Ako je to možné? Vychladené mexické pivko, limetka a chrumkavé nachos - vyskúšate ich aj so štipľavými papričkami „jalapeňos“ alebo „chipotles“ alebo „guajillo“? V miestnej kuchyni sa vyznáme a radi Vám poradíme, čo treba jesť. Začnite pred odletom používať viac chilli, aby sa Vám na miestnu stravu lepšie prechádzalo. Na svoje si príde však úplne každý. Pokračujeme do Belize – najoriginálnejšej a najfarebnejšej krajiny amerického kontinentu. BELIZE CITY – najväčšie mesto krajiny, ktoré už nie je jej hlavným mestom. Prečo sme tu a kde sú turisti? Sprievodca vám priblíži svojský miestny život. Vedeli ste, že miestne pivo patri k najlepším v Amerike? Belize je najmladšou krajinou celého regiónu a je to destinácia, do ktorej by Vás najprv nenapadlo zavítať. Nenájdete tu ani McDonald, Starbucks, Burger King, Subway, KFC či obrovské obchodné reťazce, Walmarts a podobne. Ak sa aj nejaké objavili, čoskoro sa vytratili. Prípadne sa otvorili neoficiálne predajne (napr. Starbucks na Caye Caulker). Tu nemá nikto dôvod ísť do mesta a vyberať si nejaký produkt z ponuky 40 rôznych druhov. Títo ľudia takéto veci nepotrebujú. To, čo my v CK máme na Belize radi, je práve jeho neturistická stránka. Je pre nás zaujímavé tým, že sem chodí veľmi málo turistov, aj v tomto storočí sa sem takmer nikto nehrnie, a tým je táto krajina naozaj unikátna. Kto má rád bizár krajiny, Belize pochopí a neoľutuje, že sem nazrel. O Belize majú ľudia minimálne informácie, no my v CK Vám ho s nadšením predstavíme tak, že si ho akýmsi spôsobom zamilujete a dotvorí nám obraz o krajinách Strednej Ameriky. Oplatí sa! 

9. deň:
Prehliadka BELIZE CITY. V Belize sa ešte stále dá zažiť pravá autenticita. Táto krajina má svoj vlastný život, ľudí len tak niečo nerozhodí, žijú si svojím pokojným tempom. Nepoznaná, neturistická a nezvyčajná krajina Strednej Ameriky. Belize City nie je hlavným mestom Belize, no žije tu najviac ľudí. Má okolo 70 000 obyvateľov, kde v porovnaní so slovenskými mestami môžeme hovoriť o malej Nitre. Pri prvej návšteve Belize City môžete zažiť kultúrny šok. Prechádzate po nespevnených a prašných cestách, pozorujete život miestnych a každým okamihom Vás Belize City udivuje. Starci posedávajú na chodníkoch a fajčia svoje cigary, deti so školskými taškami utekajú domov alebo sa idú niekde hrať, predavači predávajú čerstvé ovocie či kokosy, ľudia pod ošarpanými slnečníkmi obedujú morské dobroty či ryžu s fazuľou a popíjajú miestne pivo Belikin, robotníci sú takmer na každom rohu.. tam stavajú dom, tam opravujú fasádu, inde cestu. Atmosféra je prevoňaná Karibikom, prach z cesty sa dvíha do vzduchu, ulice sú zaliate horúcim slnkom, hrá hudba, všade počuť karibské rytmy. Všetko je úplne iné, ako by ste čakali. Belize je nesmierne zaujímavá krajina aj vďaka diverzite obyvateľstva, ktoré tu žije a ktoré tu môžeme stretnúť, ak budeme mať šťastie, nakoľko tu žije 14 obyvateľov na km2. Môžeme tu stretnúť dokonca aj menomitov vo svojom tradičnom oblečení – minoritná komunita belochov, ktorých pôvod siaha do 16. storočia do Holandska, odkiaľ odišli a jedna vetva sa usadila v Belize. Sú známi tým, že odmietajú výdobytky našej doby, niektorí dokonca aj elektrinu, no majú autá a venujú sa poľnohospodárstvu.  V prípade záujmu sprievodca na mieste zariadi pre skupinu navyše fakultatívny výlet na neďaleký exotický ostrov Caye Caulker. Farebný a exotický ostrov dlhý len niečo okolo 8 km s jedným mestečkom Caulker Village, kde žije okolo 2000 obyvateľov. Nachádza sa približne 30 km od prístavu v Belize City. Je veľmi obľúbený medzi mladými ľuďmi (ulovíte zopár fotiek pre svoj Instagram?), nakoľko dýcha pohodovou karibskou atmosférou a dobrému kokosu či drinku v miestnom bare len ťažko odoláte.

10. deň:
Opúšťame Belize City a smerujeme do hlavného mesta – BELMOPANU, najmenšieho hlavného mesta na svete. Po ceste sa v prípade záujmu môžeme zastaviť ešte aj v miestnej ZOO, kde si pozrieme zaujímavé druhy živočíchov ako napr. vrešťan čierny (patrí medzi top 10 najhlučnejších živočíchov na svete, ktorého by ste v džungli počuli aj na 3 míle) alebo tapíry - národné zviera, či jaguáre, ktoré ešte voľné žijú južne v rezervácii Cockscomb Basin.  Keď v roku 1961 na Belize udrel hurikán Hattie, prinieslo to nešťastie a obrovské škody. Všetky dôležité inštitúcie vtedy preniesli do Belmopanu a vytvorili tu nové hlavné mesto. Viete, ako vyzerá najkurióznejšia budova parlamentu? Názov mesta Belmopan je jednoduchá skladačka slov „Belize“ a „Mopán“. Mopán je rieka, ktorá pramení v Guatemale a pokračuje do Belize, kde sa aj mení jej názov na Belize a pokračuje divokým korytom cez krajinu a vlieva sa severne pri Belize City do teplučkého Karibského mora. Náš autobus zastaví blízko hraníc s Guatemalou, pri tejto rieke. Mopán prekročíme kompou a pôjdeme navštíviť pyramídu XUNANTUNICH, do ktorej nás privedie cestička dlhá azda len 1 km. Prechádzka zeleným lesom k vstupnej bráne. Odporúčame pevnú obuv kvôli nerovnému terénu.  Predkolumbovské mesto XUNANTUNICH. Z vrcholu hory bájneho mayského mesta uvidíme Belize aj Guatemalu. Vybehnete na Kamennú dámu a zadívate sa do zelenej Guatemaly, kde budeme nocovať. Tie výhľady sú neuveriteľne. V areáli je 6 "námestí", ktoré sú obklopené mohutnými pevnosťami a palácmi. Aj tu je jedna stavba dominantná, El Castillo. Toto mesto žilo asi o jedno cele storočie dlhšie než iné mayské mestá regiónu.  Prechádzame do Guatemaly. Check-in v hoteli a dobrú noc na čarovnom koloniálnom ostrove FLORES.

11. deň:
Ráno sme si vychutnali voňavú guatemalskú kávu, a sme pripravení vystúpiť na 70 metrovú pyramídu v jednom z najväčších mayských miest. Mesto TIKAL bolo ukryté v Peténskom pralese v Guatemale až do roku 1848. Ruiny objavila expedícia vedená Modestom Méndezom, no dôkladnejší archeologický výskum prebiehal až od roku 1951. Ľudstvu sa tak odkryl unikátny svet mayskej civilizácie a dnes môžeme obdivovať ich tajomnú kultúru, i keď je pravdou, že Tikal je odhalený len na 30%. Minulý rok vedci pomocou laserového skenovania terénu zarasteného hustým pralesom našli desiatky tisíc obydlí, ktoré boli domovom Mayov. Zmapovali oblasť s rozlohou 2100 km2 a objavili približne 60 000 stavieb. My vchádzame do areálu skoro ráno, kedy prales najviac ožíva. Celé je to tak trochu vzrušujúce a tak trochu tajomné. Cítime sa ako vo filme Indiana Jones! Začujeme vreskot vrešťanov? Zakričí dnes niekto "POZOR, je tu jaguár!"? Naša CK skupina je oveľa viac zomknutejšia a dáva pozor, no sme odhodlaní loviť zážitky na tomto mieste, ktoré by sa mohlo bez hanby zaradiť medzi 7 novodobých divov sveta.  Časom sa ukázalo, že slávne mayské mesto Tikal predstavuje len zlomok mayskej metropoly, ktorá z väčšej časti zostala neodkrytá v hlbokej džungli. Uprostred Peténskej džungle, neďaleko ruín starovekého mayského mesta Tikal sa tak pod nánosom vegetácie nachádza doteraz neodkryté mesto! To je unikátne, že sme také niečo v tomto svete ešte stihli! Prechádzame pralesom, ktorý je plný života a zvukov. Z korún stromov počuť rev vrešťanov, človek by si myslel, že to môže byť jaguár, keďže na každom kroku vidieť značku "Pozor jaguár!". Každý závan vzduchu prináša novú vôňu pralesa a my kráčame cestou pomedzi vysoké stromy. Mohutné cédre, ceiby a palmy nám postupne odhaľujú prvé mayské stavby. Vysoko nad vrcholkami stromov vyčnievajú majestátne chrámy jedného z najmagickejších mayských miest. Dozvieme sa všetko potrebné a zaujímavé, ulovíme skvelé fotografie, z pyramídy sa zadívame do diaľky a predstavujeme si, aké to tu mohlo v minulosti vyzerať.  Poobede možnosť plavby na člne na jazere Petén Itzá, ak bude dostatok času. Vychutnáme si dosýta aj miestnu skvelú kuchyňu. Ste veľmi hladný? Ochutnajte fiambre, obrovský šalát z 50 ingrediencií. Odporúčame aj morčací kak´ik, ktorý sa hodí k chuchitos, čo sú podstate známe "tamales" len na guatemalský spôsob...výber je ohromný. CK sprievodca Vám trpezlivo vysvetlí, čo treba ochutnať a vy sa rozhodnete.

12. deň:
Opúšťame Guatemalu a z letiska v džungli odlietame domov. Vychutnali sme si kuchyňu Strednej Ameriky a obohatili sa poznaním jej troch krajín. Cesta stála za to!

13. deň:
Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia? Strednú Ameriku poznáte lepšie než ktokoľvek iný.
Generované systémom ProfiTour